Klíma
Tunisko je krajina so stredomorskou klímou na pobreží a púštnou klímou vo vnútrozemí. V letných mesiacoch (jún-august) teplota často presahuje 30°C, ale vďaka morskej bríze je horúce letné počasie príjemnejšie. Tunisko sa vyznačuje rozmanitými klimatickými podmienkami, od mierneho stredomorského počasia po extrémne suché púštne podnebie.
Príroda
Príroda Tuniska je nesmierne rozmanitá a ponúka jedinečnú kombináciu stredomorského pobrežia, úrodných planín, horských masívov a rozsiahlych púštnych oblastí. Severná časť krajiny sa pýši bujnými lesmi, olivovými hájmi a vinicami, ktoré sú typické pre stredomorie. Pobrežie Stredozemného mora je lemované dlhými pieskovými plážami, malými zátokami a skalnatými útesmi, ktoré poskytujú ideálne podmienky pre nezabudnuteľnú dovolenku.
Stredná časť Tuniska je domovom úchvatných horských masívov v pohorí Atlas s nádhernými výhľadmi a možnosťami na turistiku a objavovanie tradičného života v horských dedinkách. V týchto oblastiach sa nachádzajú aj úrodné planiny, ktoré sú dôležité pre poľnohospodárstvo, najmä pre pestovanie obilnín, ovocia a zeleniny.
Na juhu Tuniska sa rozprestiera veľkolepá púšť Sahara, ktorá zaberá veľkú časť krajiny. Púšť predstavuje dramatické krajinné scenérie, od nekonečných piesočných dún po skalnaté planiny a suché solné jazerá. Sahara je domovom rôznych druhov divokej zveri, ako sú feneky, púštne líšky, a poskytuje jedinečné príležitosti pre púštne safari, kemping pod hviezdami a pozorovanie zaujímavého nočného neba.
Tunisko tiež disponuje niekoľkými národnými parkmi a chránenými oblasťami, ktoré sú zamerané na ochranu jeho bohatej biodiverzity a prírodného dedičstva. Medzi takéto oblasti patrí národný park Ichkeul, ktorý je dôležitou zastávkou pre migrujúce vtáky.
História
História Tuniska je bohatá a rozmanitá, odpradávna bola križovatkou civilizácií a kultúr. Prvé osídlenie na tomto území sa datuje až do staroveku, keď bolo súčasťou fénickej ríše a domovom mesta Kartágo, jedného z najvýznamnejších obchodných a vojenských centier starovekého sveta. Po páde Kartága v roku 146 pred n. l. sa Tunisko stalo súčasťou Rímskej ríše, ktorá tu zanechala významné archeologické pamiatky, vrátane impozantných rímskych ruin v Dougge a El Djeme.
V stredoveku región ovládli rôzne islamské dynastie, vrátane Umajjovcov, Abbásovcov a Fatimovcov, pričom každá z nich prispela k rozvoju regiónu svojou architektúrou, umením a vedomosťami. V období od 16. do začiatku 20. storočia bolo Tunisko súčasťou Osmanskej ríše, čo malo veľký vplyv na kultúru a spoločnosť v regióne.
V roku 1881 sa Tunisko stalo francúzskym protektorátom, čo trvalo až do jeho nezávislosti v roku 1956 pod vedením Habiba Bourguiby, ktorý sa stal prvým prezidentom nezávislého Tuniska. Po Bourguibovi nasledovala éra prezidenta Zína El Abidína Ben Alího, ktorá trvala až do roku 2011, keď bol zosadený počas Arabskej jari, čo bolo obdobím významných sociálnych a politických zmien.
Dnešné Tunisko je republikou s viacstraníckym systémom a považuje sa za jednu z najprogresívnejších krajín v regióne Severnej Afriky. Jeho bohatá história a kultúrne dedičstvo sú dodnes viditeľné v mnohých aspektoch tuniského spoločenského a kultúrneho života.
Kuchyňa
Gastronómia Tuniska je bohatá a rozmanitá, odrážajúca dlhú históriu a kultúrne vplyvy, ktoré sa na území krajiny stretávali. Tuniská kuchyňa je známa svojou láskou k silným koreninám, čerstvým ingredienciám a jedinečnou kombináciou sladkých a slaných chutí, čo je typické pre severoafrickú kuchyňu.
Jedným z najznámejších jedál je kuskus, tradičné jedlo z drobných zŕn semoliny, ktoré sa často podáva s rôznymi druhmi zeleniny, mäsa alebo ryby. Harissa, pikantná pasta vyrobená z čili papričiek, cesnaku a korenín, je neoddeliteľnou súčasťou tuniskej kuchyne a používa sa ako dochucovadlo k mnohým pokrmom.
Chorba, bohatá a aromatická polievka, často obsahuje jahňacie mäso, zeleninu a cícer a podáva sa s čerstvým chlebom.
Tuniské sladkosti sú bohaté na orechy, med a datle. Makroud, sladké pečivo z krupice plnené datľovou pastou a obalené v sezamových semienkach, je obľúbenou pochúťkou.
Neoddeliteľnou súčasťou tuniského jedálneho lístka je aj mätový čaj, ktorý sa tradične podáva s píniovými orieškami a symbolizuje pohostinnosť.
Tuniská kuchyňa spája tradičné africké, arabské a stredomorské vplyvy do jedinečných a nezabudnuteľných chutí.